bebek-masallari
5/5

Masal ve hikaye okumak Faydalımıdır ?

Hepimiz masal ve hikaye dinleyerek büyümüşüzdür. Psikologlar tarafından yapılan araştırmalara göre hamileliğin 5. ayından itibaren bebeğinizin sizi duyabildiği ve yavaş yavaş anlamaya başlayabildiklerini ortaya koymuşlardır. Bebeklerin daha anne karnında iken onlara masallar okuyarak gelişimlerine yardımcı olabilirsiniz. İleriki yaşlarda kelime haznelerini daha hızlı geliştirir, kelimeleri daha hızlı işleyebilirler.

Hamile iken masal ve hikaye okumak Faydalımıdır ?

Bebeklere Masallar okumanın En Önemli 4 Faydası ?

  1. Bebeklerin iletişimi güçlendirir: Çocuklara masal okurken onların kelime dağarcıklarını genişleterek hafıza ve dil becelerini geliştirmesinde yardımcı olur. Bebekler zamanla beden dili, sözlü yöntemler, dinleme ve yazılı kelimeler aracılığıyla iletişim kurmayı öğrenecektir. Sizler bebeklerinize ne kadar çok masal ve hikaye okursanız bir o kadar da kelime ile tanışmayı kelime dağıcıklarını bir o kadar genişleteceklerdir.
  2. Görsel ve Duygusal gelişim: Hikayelerde ve Masallar daki resimlere bakarak ileriki zamanlarda ağaçlar, oyuncaklar, çeşitli hayvanlar hakkında belli bir fikir sahibi olacaklardır. Daha kolay öğrenebilecekler.
  3. Bebeğinizin Dikkatini geliştirir: Masallarla büyüyen çocuklar veya bebekler de dikkat gelişimi artar. İleriki yaşlarda kitapların soldan sağa okunacağını ve resimlerine bakarak görsel ve kelime dağarcıklarını genişletiler. Sizlerde Bebeklerinize veya çocuklarınıza masallar okuyarak onların hızlı bir şekilde gelişmesine yardım edebilirsiniz.
  4. Kitap okumak bir alışkanlık haline getirir : Çocuklara küçük yaşlarda masal kitapları okumak onlara ileriki zamanlarda kitap okuma alışkanlığını daha çabuk kazanlamarını sağlar. Günümüz de teknoloji vazgeçilmez olmuştur. Cep telefonlarında bulunan oyunlar onların hayatının %80’ni oluşturmaktadır. Küçük yaşlarda siz ebeveynler okuma alışkanlığı kazandırarak onları doğru yollara sevk edebilirsiniz.
Bebeklere Masal Kitapları okumak

Ailelere Masallar Okumanın Önemli İp uçları

  • En az bir kere masal okuyun.
  • Hikayeler veya masallar okurken onlara değişik seslerle okuyarak onların duygusal gelişimlerini, dikkatlerini çekin.
  • Onları Masal kitapları okuyarak uyutmasını sağlayın. Hayal güçlerini genişletmenizde büyük bir fayda sağlayacaktır.
  • İçeriklerdeki görselleri onlara gösterin. Görsel gelişimlerinin hızlı bir şekilde geliştirir.
  • Masal okurken evde bulunan teknolojik aletleri kapatın. Sesiz bir ortamda sizi daha dikkatli dinleyeceklerdir.
  • Çocuklara yaşlarına uygun resimli masallar okuyunuz.
resimli masallar

Şimdi Masallar okuma zamanı

Optimized with PageSpeed Ninja