5/5

Küçük Pınar’ın Hayelleri

Yaz tatili yaklaşmıştı. Küçük Pınar televizyon izliyordu. Bu sırada annesi, “Kızım sana söylüyorum, neden cevap vermiyorsun?” diye sesleniyor, fakat Pınar duymuyordu.

Çünkü Pınar, televizyondaki filmi seyrederken hayallere dalmıştı. Biraz sonra annesi geldi. Seslendiğini takat duymadığını söyleyince şaşırdı ve annesinden özür diledi.

Pınar odasına çekilip düşünmeye başladı: “Kendimi filmlerde olduğu gibi seyircilerin alkışladığı büyük bir sporcu gibi hayal ediyordum. Bundan dolayı annemin sesini işitmedim.Özellikle yalnız kaldığım zamanlarda bu durum başıma geliyor. Bazen kendimi usta bir ressam, hatta bazen de meşhur bir yazar gibi hissediyorum. Bana neler oluyor?”

Pınar böyle düşünürken odanın açık kalan kapısında annesi göründü. Onun dalgın, sessiz ve kendisini fark etmediğini görünce yanına yaklaşıp başını okşadı, Son günlerde onu dalgın gördüğünü, neler olduğunu sordu. Çünkü Pınar’ın daha önce hiç böyle görmemişti.

Pınar şöyle dedi: “Anneciğim! Özür dilerim, geldiğini fark edemedim. Dalmışım yine. Kendimi seyircilerin alkışladığı meşhur bir sporcu olarak hayal ediyordum, Annesi şöyle karşılık verdi: “Yavrucuğum! Bu durum normal bir şey. Bunlara ‘gelip geçici hayaller’ denir.” Pınar biraz da korkarak şöyle sordu: “Anneciğim, bunlar hastalık belirtileri olmasın?”

Annesi tebessüm ederek şöyle cevap verdi: “Hayır yavrucuğum, hepimizin hayalleri vardır. Fakat senin problemin bu hayalleri gerçekleştiremiyor olman. Biliyorsun ki Allah insanın yaptıklarını görür ve ona göre hesaba çeker. Bundan dolayı faydalı işlerle ilgilenmen gerekir. Yoksa vaktini boş hayal ve kuruntularla geçirmiş olursun. Yüce Allah’ımızın su sözünü daima hatırla: “De ki; (yapacağınızı) yapın! Yaptıklarınızı Allah da, Resulü de, müminler de görecektir.” (Tevbe Suresi, 105)

Pınar, nasihatlerinden dolayı annesine teşekkür etti. Neler yapabileceğini düşünmeye başladı. “Acaba ne yapabilirim, neler hoşuma gider? Öğrenmek istediğim çok şey var… Galiba en çok hoşuma giden hat (güzel yazı) sanatı. Dedemin bu alanda yaptığı yenilikleri her gördüğümde merakım daha da artıyor çünkü.”

Aksam olunca babasına hat sanatına olan ilgisinden bahsetti. Babası onun bu fikrini beğenip şöyle dedi: “Güzel düşünüyorsun kızım. İnsanın vakitlerini faydalı hobilerle değerlendirmesin den daha güzel bir şey yoktur. İnanıyorum ki deden de bu habere çok sevinecek ve senden yardımını esirgemeyecektir

Ertesi sabah Pınar, babasıyla birlikte Hat Sanat Merkezine gidip kaydını yaptırdı. Sevdiği işi yapacağından dolayı çok sevinçliydi

Eve dönünce mutluluğunu annesine şöyle anlatı: “Bundan sonra en güzel tabloları yazıp hat sanatında meşhur bir sanatçı olacağım. Sadece hayal dünyamda kalmayıp bunu çok çalışarak gerçekleştireceğim.

Gerçekten kısa zamanda hat sanatında büyük mesafe kat edip güzel ve hoş levhalar hazırlamaya başladı. Pınar hazırladığı tablolardan bazılarıyla evlerini süsledi. Bir kısmını ise akraba ve arkadaşlarına özel günlerde hediye etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Optimized with PageSpeed Ninja