korkak kral masalı

Korkak Kral


Yazar : Masallar.org


, , ,

Bir varmış bir yokmuş, evvel zaman içinde birisi korkak mı korkak diğeri de güçlü mü güçlü iki tane komşu kral varmış.

Bu iki kral hiç geçinemez birbiriyle sürekli kavga edermiş. Ancak güçlü kralın ordusu hem sayıca hem de silahça daha çokmuş. Zavallı korkak kral hep üzülür ne yapacağını bilmezmiş. Bir türlü güçlü kralı yenemiyormuş. Yaptıkları bütün savaşlarda hep yenilmiş güçlü krala.

İşte yine bir gece korkak kral Bunları düşünürken uykuya dalmış. Bir derenin kenarında oturmuş. Kuşların ötüşünü dinlemiş, suyun akışını seyretmiş. Hiç usanmadan akıyormuş dere. Sular ise kayalara aldırmıyor,
sürekli akacak yer buluyormuş. Yılmıyormuş yani anlayacağınız. Tüm bunları seyrederken kral, nur yüzlü bir dede ses vermiş;


Oğul demiş, neyin var söyle. Neden böyle dalgın duruyorsun?

Kral olmasına rağmen korkak adam çok saygılıymış yaşlı amcalara buyrun oturun efendim demiş. Sonra derdini bir bir anlatmış. Nur yüzlü ak sakallı dede, bak oğul, demiş kararlı bir şekilde.

masallar.org

İlk önce kendine güven duy, insanların güçlü oluşuna aldırma. Yüreğindeki korkuyu sürgün et inançla çık düşmanın karşısına.
Orduna da söyle korkmasınlar, çünkü kalplerdeki korku Mücadele etmeyi öldürür. Başaramamak korkusu insanda başarının en büyük düşmanıdır, bunu sakın unutma demiş. Su damlası azimle deler bir kayayı onun sertliğini düşünseydi damla asla delemezdi kaya parçasını.

Sen de bir damla su misali, kararlı ol düşman karşısında. Korkak kral gözünü açtığında güneş doğmuştu ülkesinde. Kendisi de karar vermiş o anda bir damla su parçası olmaya.


Askerlerine anlatmış rüyasını onlara da güç gelmiş inançla. Kendilerindeki gücü önemsemişler Güçlü kralın karşına çıkmışlar. Gururla duruyormuş güçlü kral Ovayı kaplayan ordusunun başında. Bir kahkaha patlatmış korkak kralı görünce orada.


Yine mi yenilmek istiyorsun , Gününü göstereceğim sana demiş.

Korkak kral askerlerini düzerken yerlerini değiştirmiş bu sefer. Hepsi farklı bir insan olmuş sanki, O güne kadar korkarken savaşmaktan Krallarının rüyasındaki nur dedenin O gizemli güçlü sözleriyle, yüreklerindeki gücü fark etmişler. Hepsi birer aslan gibi dik durarak, güçlü karalın ordusunun karşısında canla başla savaşmışlar korkmadan. Neye uğradıklarını şaşırmış bir şekilde darmadağın olmuş güçlü kralın ordusu. İçlerindeki korkuymuş asıl düşmanları
onu yenince inançla güçlü kralın ordusu küçülmüş gözlerinde. Galibiyet ve başarının, hiç de zor olmadığını anlamışlar.


O gece doyasıya eğlenmişler güzelce. Korkaklığı yenmeyi kutlamışlar. Sonra da huzur içinde yataklarında Güzel bir uykuya dalmışlar.Yenince insan içindeki korkuyu, Başaramayacağı şey yokmuş, Bunu da öğrenmişler böylece. Rüyalarında tekrar tekrar yaşamışlar yaşadıkları bu güzel galibiyeti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.